Warszawa – Kielce – wycieczka

11 i 12 października uczniowie klas siódmych i ósmych wyjechali na dwudniową wycieczkę pod hasłem „Śladami Niepodległości”. Wyprawa rozpoczęła się od niestandardowej i niezwykle atrakcyjnej formy zwiedzania Warszawy, jaką jest gra miejska.

W trakcie gry uczniowie zwiedzili Stare Miasto, zapoznali się z tematyką niepodległościową i mieli okazję lepiej poznać postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Korzystając z pięknej, jesiennej pogody udaliśmy się na długi spacer po Łazienkach Królewskich. Zwiedziliśmy tam Starą Oranżerię oraz zobaczyliśmy królewski teatr. Na zakończenie dnia pojechaliśmy do Radomia, gdzie czekał na nas ciepły posiłek. Następnie uczniowie udali się na spoczynek w przytulnych hotelowych pokojach. Drugiego dnia wyruszyliśmy do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy bogate zbiory muzeum. Uczniowie wzięli udział w inspirującej lekcji historii o Józefie Piłsudskim. Zajęcia odbyły się w nowoczesnej, multimedialnej przestrzeni ekspozycyjnej. Dopełnieniem wizyty było zwiedzanie pomieszczeń dawnego więzienia kieleckiego, w którym przetrzymywanych i zamordowanych było wielu patriotów, żołnierzy Armii Krajowej i Podziemia Niepodległościowego w czasie II wojny światowej, a także po jej zakończeniu. Największe wrażenie wywarły na nas karcery oraz ściana rozstrzelań. Ostatnim etapem naszej wyprawy była kilkugodzinna gra miejska śladami niepodległości. Uczniowie podzieleni na cztery grupy otrzymali wskazówki, jak dotrzeć do poszczególnych miejsc w Kielcach, gdzie rozwiązywali konkretne zadania i pozyskiwali potrzebne informacje. Fabuła gry dotyczyła historii I Kompani Kadrowej i osób z nią związanych oraz dalszych losów oddziałów Marszałka Józefa Piłsudskiego i ich udziału w walce o niepodległość. Zmęczeni, pełni wrażeń i wyposażeni w nową wiedzę i umiejętności późnym wieczorem wróciliśmy do Bochni.