Kwiecień, 2013

now browsing by month

Wiosenny Kącik Przyrody c.d.

Aby przybliżyć dzieciom  świat  przyrody oraz ukształtować właściwą postawę wobec otaczającej je flory, dzieci miały okazje uczestniczyć w ubiegłym tygodniu w tworzeniu „Kącika Przyrody” .  Została  posadzona rzeżucha , owies wielkanocny, hodujemy także szczypiorek ,  cebulę,  fasolę, rzodkiewkę  oraz ziarna zbóż . Codziennie dzieci podlewają swoje rośliny oraz obserwują ich wzrost. Spójrzcie jak świetlicowy  kącik  szybciutko się zazielenił.

W krainie Dinozaurów

Niedawno, a dokładnie we czwartek 11.04.2013    odbyły się na świetlicy  ciekawe zajęcia poświęcone dinozaurom. Bardzo wiele dzieci  interesuje się tą tematyką, dlatego szczególnie chętnie brały   udział w zajęciach:) Zobaczcie jak się to wszystko odbyło!:)
Najpierw dzieci obejrzały wspólnie prezentację multimedialną pt. „Świat dinozaurów”, podczas której słuchały wykładu pani, dyskutowały, zadawały i odpowiadały na pytania. Prezentacja zawierała dużo kolorowych zdjęć, animacji, wykresów i ciekawych informacji jak np.:
czym były dinozaury
kiedy żyły
czym charakteryzował się okres, w którym żyły dinozaury,
jak wyglądała wtedy nasza planeta
jak wyginęły dinozaury
Następnie obejrzeliśmy film DVD pt. „Zanim przywędrowały dinozaury”, który pokazywał jak wyglądało na Ziemi życie przed pojawieniem się tych ogromnych gadów. Zaskoczyło nas jak wiele działo się na naszej planecie już wtedy!
Ciekawym zajęciem  dla dzieci było wykonanie kolorowanki z różnymi gatunkami dinozaurów, a także  zabawa  w stworzenie wg własnej wizji „Parku Jurajskiego”.

Następnego dnia kilkoro z dzieci  przyniosło z domów najciekawsze książki na temat dinozaurów, które mogły obejrzeć i poczytać wszystkie pozostałe dzieci.

Wiosenny kącik przyrody

W związku z rozpoczęciem wiosny dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej  pod kierunkiem wychowawczyń stworzyli kącik przyrody, w którym znalazł się niezwykle interesujący materiał przyrodniczy. Uczniowie od pierwszych dni  wiosny gromadzili  różnego rodzaju nasiona roślin, zbóż pojawiły się również  gałązki z młodymi pączkami   wiśni, jabłoni czy bzu.   Ponadto w „kąciku przyrody” można znaleźć: rzodkiewkę , pietruszkę oraz cebulę. Dopełnieniem bogatych zbiorów są  motyle  wykonane  przez dzieci  z kolorowych kartek papieru, które rozweselają salę świetlicy.

Przyjście Wiosny

Naplotkowała sosna,dzieci-wiosna-slonecznik-kapelusz-obraz że już się zbliża wiosna,

Kret skrzywił się ponuro:

-Przyjedzie pewno furą…
Jeż się najeżył srodze:

raczej na hulajnodze.

Wąż syknął – Ja nie wierzę ,

przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.
Skąd znowu – rzekła sroka –
ja jej nie spuszczam z oka
i w zeszłym roku w maju
widziałam ją w tramwaju.
-Nieprawda! Wiosna zwykle
przyjeżdża motocyklem!
-A ja wam to udowodnię,
że właśnie samochodem,
-Nieprawda, bo w karecie!
– W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
że płynie własną łódką!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty z nią się spieszą,
już trawy przed nią rosną
i szumią: – Witaj wiosno!
Przyjście wiosny – Jan Brzechwa