W Skamieniałym Mieście

W pierwszym dniu jesieni uczniowie klas II c i III c wraz ze swoimi wychowawcami R. Bigą- Szostek , J. Mętel, K. Zdeb i J. Solecką pojechali zwiedzać Skamieniałe Miasto. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim.

Wśród lasów mieszanych rozrzucone są tu grupy skał różnych rozmiarów i kształtów, które zbudowane są z piaskowców i zlepieńców. Swój niezwykły wygląd zawdzięczają procesom erozji. Nazwy skał nawiązują do ich kształtów, np. „Piramida”, „Orzeł”, „Czarownica”, „Grunwald”, „Warownia”, „Borsuk”, „Pianino”, „Pustelnia”, „Grzybek” i wiele innych. Przez Skamieniałe Miasto prowadzi niebieski szlak turystyczny, którym sprawnie poruszali się uczestnicy wycieczki. Prowadził ich przewodnik – animator, który w ciekawy sposób przekazał dzieciom wiele wiadomości z różnych dziedzin nauki. Mali turyści poznali historie i podania dotyczące tego miejsca. Nazwa rezerwatu związana jest z legendą, według której skały znajdujące się w rezerwacie to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami. Była to kara za występne życie mieszkańców tego miasta. W rezerwacie można spotkać różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Liczne jaskinie rezerwatu zamieszkują nietoperze- nocek duży i podkowiec mały. W czasie aktywnego zwiedzania, uczniowie zdobyli wiele wiadomości przyrodniczych. Rozwiązywali krzyżówki, rebusy, układali puzzle oraz zdobywali pieczątki- nagrody. Pokonanie całego szlaku turystycznego prowadzącego przez Skamieniałe Miasto było dużym wyzwaniem. Nikt jednak nie narzekał i wszystkim się to udało. Pogoda była piękna i słoneczna, tak też mali turyści bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, naładowani pozytywną energią, szczęśliwie wrócili do domu.(RB)

{phocagallery view=category|categoryid=367|limitstart=0|limitcount=0}